O autorze
Notka o mnie – Artystka sztuk wizualnych. Autorka rzeźb, fotografii i instalacji. Zajmuje sie problemami czasu, przestrzeni, relacji i stanów granicznych "pomiędzy". Jest autorką instalacji wideo, w których postacie symbolizują problemy i procesy przemian współczesnego świata. Jej procesualne prace - m.in. rzeźby i instalacje z mgły, waty cukrowej, zabawek dotyczą obecności sztuki w życiu codziennym, nowoczesnego myślenia i przekraczania granic. Brała udział w wielu wystawach, w tym m.in. w Biennale w Sydney, w Biennale w Wenecji (zaproszona przez artystów rumuńskich do wystawy w ramach narodowej reprezentacji), Moderna Museet w Sztokholmie, Whitechapel Gallery w Londynie, w Jeu de Paume w Paryżu, Martin Gropius Bau w Berlinie, w Zachęcie w Warszawie czy Museum of Contemporary Art w Chicago, Galeria SAB w Bogocie / Kolumbii czy MAM Museo de Arte Moderna Rio de Janeiro.

Kolekcja Hoffmann w Łodzi

FIGHT, video 2001
FIGHT, video 2001 ZUZANNA JANIN STUDIO
W dniach od 15 kwietnia do 5 czerwca można ogłądać niezwykłą wystawę sztuki współczesnej - wybór dzieł sztuki z kolekcji Hoffmann z Berlina dla Atlasa Sztuki w Łodzi. W tym po raz pierwszy w Polsce - Jean-Michel Basquiat. ARTYŚCI: Jean-Michel Basquiat, Isa Genzken, Monika Benvicini, Dan Flavin, Gunter Forg, Vanessa Beecroft, Nan Goldin, Frank Stella, Zuzanna Janin, Andy Warchol, Katherina Grosse, Steve McQueen, Pipilotti Rist, Felix Gonzalez-Torres & Christopher Wool.Erika Hoffmann, to nie tylko wybitna kolekcjonerka sztuki wspólczesnej i patronka sztuki, ale także przyjaciółka artystów, osoba o niezwykłęj wrażliwości i szerokiej wiedzy o współczesnej sztuce. W ciągu wielu lat gromadzenia sztuki poznała wielu artystów, ktorych prace prezentuje w swoim domu-muzeum w Berlinie, często nawiązując z nimi długoletnie przyjaźnie. Pokaz Kolekcji w Polsce jest pierwszym zagranicznym pokazem fragmentu kolekcji, który Erika Hoffmann przygotowała specjalnie dla Polski, a ściślej mówiąc dla Łodzi, miasta przemysłu tekstylnego. Dla miasta kobiet.___
Tekst katalogu wystawy:

Kolekcja Hoffmann – wspólne dzieło Eriki i Rolfa Hoffmannów to wyjątkowy zbiór. To nie tylko moje zdanie, specjaliści powszechnie podkreślają niezwykłość kolekcji oraz niespotykaną formę jej prezentacji. Erika Hoffmann-Koenige udostępnia prace w przestrzeni swojego berlińskiego mieszkania. Każdego roku w lipcu przygotowuje kolejną odsłonę zgromadzonych zbiorów. Dotychczas tylko raz zaprezentowała wybór prac z kolekcji poza jej siedzibą w Berlinie – było to siedem lat temu w Dreźnie. Pierwszy raz w historii wystawa z Kolekcji Hoffmann zostanie pokazana poza granicami Niemiec, zaś miejscem tej prezentacji będzie Atlas Sztuki. Tytuł wystawy Erika Hoffmann-Koenige: Mój wybór dla Atlasa Sztuki z Kolekcji Hoffmann mówi sam za siebie, a nazwiska twórców, których prace wybrała kolekcjonerka, dodatkowo potęgują wrażenie wyjątkowości tego wydarzenia. To dla nas wielki honor móc zaprezentować naszym widzom ten projekt, za co Pani Erice Hoffmann-Koenige serdecznie dziękuję. Dodam, że spotkania z Eriką Hoffmann-Koenige są zawsze niezwykłe, Pani Hoffmann-Koenige jest nie tylko miłośniczką i znawczynią sztuki, ale także charyzmatyczną osobowością.Tradycyjnie, w związku z wystawą przygotowaliśmy katalog, tym razem polsko-niemiecki, w którym opublikowane zostały trzy, bardzo różne teksty autorstwa: prof. dra Eugena Blume – dyrektora Hamburger Bahnhof – Muzeum Sztuki Współczesnej w Berlinie, prof. Marii Poprzęckiej z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marty Skłodowskiej – historyka sztuki, kuratorki w Muzeum Miasta Łodzi. Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Rolf Nikel, który objął patronatem honorowym wystawę, zgodził się napisać kilka słów na temat tej wyjątkowej prezentacji. Całość katalogu uzupełnia moja rozmowa z Eriką Hoffmann-Koenige. Zapraszam do lektury, która przybliży nie tylko osobę kolekcjonerki, ale przede wszystkim ważną, choć mało znaną w Polsce, kolekcję sztuki współczesnej.
Z wielką przyjemnością zapraszam do odwiedzenia wystawy przygotowanej przez Erikę Hoffmann-Koenige w przestrzeni wystawienniczej Atlasa Sztuki.
Jacek MichalakErika Hoffmann-Koenige:
Mój wybór dla Atlasa Sztuki z Kolekcji Hoffmann
/ Meine Auswahl fuer Atlas Sztuki aus der Sammlung Hoffmann
/ My selection for Atlas Sztuki from the Hoffmann Collection

artists:
Jean-Michel Basquiat, Isa Genzken, Monika Benvicini, Dan Flavin, Gunter Forg, Vanessa Beecroft, Nan Goldin, Frank Stella, Zuzanna Janin, Andy Warchol, Katherina Grosse, Steve McQueen, Pipilotti Rist, Felix Gonzalez-Torres & Christopher Wool

Galeria ATLAS Łódź

Kuratorka / curator Erika Hoffmann
15.04. - 05.06. 2016

Trwa ładowanie komentarzy...